سرویس کولر آبی
14
مه

سرویس کار کولرآبی خود در فصل گرما باشیم

قبل از شروع فصل گرما افراد به فکر سرویس کولرآبی میافتند. راه اندازی مجدد کولر آبی بعد از ماه ها استفاده نشدن از آن نیاز به اطلاعات و تجربه در این کار دارد. بهتر است این کار را به سرویس کار متبحر بسپارید تا از بروز صدمات احتمالی و اتلاف زمان و هزینه جلوگیری نمایید. اما گاهی پیش میآید که خود افراد اقدام به سرویس کولر خود نمایند. پس با ما در آموزش مراحل سرویس کولر آبی همراه باشید.

کولری که سرویس نشود با روشن کردنش از مواردی که پیش می آید میتونیم به گرد و غبار و یا خنک نکردن محیط و مصرف برق و آب و انرژی بیشتر نام ببریم و برخی مواقع حتی میتواند منجر به سوختن کولر شود. سرویس کولر کاریست که خودتان هم میتوانید انجام بدید اما اگر کولر دچار مشکل فنی باشد بهتر است با متخصص تاسیسات و سرویس کار حرفه ای تماس بگیرید.

با توجه به آلودگی هوا ، سرویس کولر باعث افزایش عمر و صرفه جویی در مصرف آب و برق میشود که میتوان این مورد را در قبوض مشاهده کنیم. بهمین خاطر به آموزش قدم به قدم سرویس کولر پرداختیم تا در صورت عدم دسترسی به سرویس کار خودتان بتوانید آن را انجام دهید.

مراحل سرویس کولر آبی

کولر آبی از دو بخش گردش هوا و گردش آب تشکیل شده که هر کدوم توسط موتوری جداگانه انجام میگیرند. موتور اصلی کولر وظیه گردش هوا و موتور پمپ وضیفه گردش آب را بر عهده دارند.

قطعات و تجهیزات کولر از سه دسته الکتریکی و مکانیکی و ثابت تشکیل شده اند.

قطعات الکتریکی شامل کلید سه دکمه ای قطع و وصل پمپ آب و موتور کولر و قطعات مکانیکی شامل توربین هوا و تسمه و شناور و قطعات ثابت شامل بدنه ، دریچه ها و اتصالات شبکه های آبرسانی و شیر تخلیه میباشند.

اولین مرحله برای شروع کار اطمینان حاصل کردن از قطع بودن برق میباشد. اگر دارای فیوز جداگانه است که آن را بکشید . حتما با زدنن پشت دست به بدنه کولر از نداشتن برق آن مطمئن شوید.

اگر از جای دقیق کولر خود مطمئن نیستید ابتدا از شخصی در منزل بخواهید یکبار کنید ها را وصل و قطع کند تا مطمئن شوید کولر خود را تعمییر میکنید نه همسایه ! قبل از هرکاری دریچه های ورودی کولر را باز کرده تا در صورت روشن کردن به موتور فشار زیادی نیاید. برای این کار بهتر است یک دستمال پارچه ای نم دار را جلو دریچه گرفته تا از وروزد گرد و خاک داخل کانال به منزل خود داری کنید.

تعویض پوشال

اولین کار باز کردن دریچه های کولر میباشد. برای این کار درپوش را از محل مخصوص گرفته و به صورت عمودی به سمت بالا بکشید تا قسمت پایینی از جا خارج شده و کاملا آزاد شود.

در مورد پوشال ها اگر سالم هستند فقط کافیست با آب آن را شسته تا گرد و خاک آن خارج شود. اگر پوشال کهنه و یا خراب است باید تعویض گردد. پوشالها محل مناسبی برای تولید و رشد باکتری ها و قارچ ها در فصولی که کولر بلا استفاده است ، میباشد. این باکتری و قارچ ها باعث ایجاد بوی نامطبوع و در طول زمان خطر ایجاد بیماری های تنفسی و… میگردد. پس بهتر با توجه به کیفیت پوشال و آب شهر نسبت به تعویض آن هر سال یا دو سال یکبار اقدام نمایید. هنگام خرید پوشال بایدب ه سایز و ظرفیت کولر توجه نمایید چون اگر از پوشال بزرگتر استفاده کنید باعث ایجاد اختلال در گردش هوا شده و هوا به خوبی به کولر نمیرسد.

برای نصب پوشال ابتدا باید آن را نم دار کرده و نصب کنید و بعد از آن شبکه سیمی مخصوص را روی آن قرار دهید.

در مرحله بعد کافیست دریچه اطمینان آب را باز کرده و تشتک کولر را به خوبی بشویید در صورتی که کف کولر جرم گرفته میتوانید از مواد شوینده کمک بگیرید. گرد و غبار پمپ و دینام را هم با آب مشویم. پس از شستشو و خالی کردن آب آن به مرحله تست موتور و پمپ میرسیم.

موتور ، قلب تپنده کولر

در ابتدا بیان کردیم که کولر آبی دارای دو قسمت پمپ آب و دینام است که دینام وظیفه گردش هوا و پمپ آب وظیفه گردش آب را بر عهده دارند. این دو هرچه سالم تر باشند کولر عملکرد بهتری دارد و انرژی بیشتری صرفه جویی میشود. برای تست سلامت آنها بعد از تخلیه آب داخل کولر از شخصی در منزل میخوام که کلید های کولر را دانه دانه روشن کند تا از کارکرد درست اطمینان حاصل کنیم .

قطعات مکانیکی کولر حتما باید بازبینی و روغن کاری شوند. تسمه گرداننده توربین باید چک شود تا در حالت تعادل باشد یعنی نه خیلی سفت باشد که به موتور فشار بیاید و نه خیلی شل باشد که موتور گیرپاژ کند.اگر تسمه از حالت نرمال خارج شده و از اطراف نخ آن بیرون زده حتما باید تعویض شود.هنگام شستشو بدنه واترپمپ را باز کرده و رسوبات آن را بشویید و روغن بزنید و در محل خود نصب کنید. موتور 2 یاتاقان دارند که باید روغن کاری شوند.قبل از روشن کردن کولر پروانه را بصورت دستی چند باری بچرخانید تا روان شود

برای تست واترپمپ قسمت تشتک را پر آب کرده و پمپ را روشن کرده و از باز بودن مسیر آب در شلنگ و سه راهه وآب پخش کن ها اطمینان حاصل نمایید. از قرار گیری محل شناور مطمئن شوید که آبی از تشک یا دریچه اطمینان بیرون نریزد.

پس از طی تمامی مراحل دریچه ها رابسته و خارج آن را نیز آب میگیریم.

سایه بانی برای کولر

پس از طی مراحل گفته شده کار تمام میشود. اما یکی از نکاتی که باید توجه کنیم این است که تابش مستقیم آفتاب باعث گرم شدن بدنه فلزی کولر شده و میتواند عملکرد آن را پایین بیاوردو از خنک کنندگی آن بکاهد برای جلوگیری از این مورد بهتر از سایه بان استفاده نماییم