گچ بری و گچ کاری

گچ کاری و گچ بری ساختمان به اصطلاح عموم سفید کاری میباشد که علاوه بر مهارت های ویژه به ابزار و وسایل استاندارد هم نیاز دارد . به کمک انجام درست گچ کاری و گچ بری میتوان ساختمان را از معمولی به مجلل تبدیل کرده و زیبایی خاصی به معماری ساختمان بخشید.

در زمینه گچ بری مهمترین عامل خلاقیت میباشد تا با انجام کاری هنری و خلاقانه از ایجاد فضاهای تکراری جلوگیری کنیم و نتیجه کار از دید همگان با ارزش باشد. کار گچ بری بسیار حساس هست و ریزه کاری های مخصوص به خودشو دارد که میتوان به عنوان نمونه از حالات مختلف برش نام برد . گاهی به صورت دندان موشی و گاهی به کمک لیزر کار انجام میشود و بسته به نوع گچ بری از ابزار و وسایل متفاوتی استفاده میشود.

برای شروع به چه ابزاری نیاز است؟

همیشه در کنار تجربه و مهارت و تخصص برای انجام کار به بهترین نحو نیاز به ابراز و وسایل مخصوص احساس میشود.در گچ بری و گچ کاری چون تاثیر زیادی در نما دارند اگر اشتباهی در  کار صورت گیرد به وضوح مشخص میشود ، استادکار باید ابزار مناسب را دارا باشد.

برای گچ کاری میبایست وسایل زیر فراهم شود :

 • استانبولی: ظرفی که مصالح را در آن مخلوط میکنیم.نکنه بسیار مهم که گاها به فراموشی سپرده میشود شستشوی استانبولی در مرحله آخر کار است زیرا شستن آن بعد از انجام کار شاید با آب کاری راحت باشد اما با گذشت زمان و خشک شدن مواد مانده در داخل استانبولی به راحتی نمیتوان آن را شست.
 • ماله گچ کاری و انواع آن: ماله از اجزای مهم گچ کاری ساختمان است که انواع متفاوتی دارد بعضی برای گچ کاری و برخی برای لک گیری است. این نکته را باید در هنگام خرید در نظر گرفت که لبه های ماله تیز و برنده نباشند تا حادثه ای ایجاد نکنند.

انواع حالات گچ در هنگام استفاده

گچ در حالات مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد

 • گچ و خاک

برای استفاده در دیوار ها ، گچ را با خاک مخلوط میکنند تا بهتر روی آجر میچسبد . آزمایش ها نشان میدخد وقتی گچ را با خاک مخلوط میکنیم (به نسبت یک به یک) مقاومت مصالح تولیدی کاهش میابد برای همین گچ و خاک فقط برای دیوار استفاده میشود

 • گچ خالص یا گچ سفید

بر روی دیوار ها برای هموار کردن پستی و بلندی ها ، تنها از یک لایه گچ سفید بر روی گچ و خاک  استفاده میکنند.

مراحل اجرای گچ کاری ساختمان به صورت گام به گام

 1. مخلوط کردن گچ با آب : ابتدا گچ را در استانبولی ریخته و بعد کم کم آب را اضافه میکنیم . در صورت استفاده از گچ و خاک حتما به نسبت خاک به گچ دقت شود که بسته به خاصیتی که میخواهیم نسبت خاک به گچ از نصف تا دو برابر میتواند باشد. در ابتدا مخلوط گچ و آب حالت روان دارد که با گذشت زمان گچ خودشو میگیرد و میتوان با مشت آن را از ظرف برداشت.
 2. برداشتن گچ : پس از اینکه گچ کمی خودش را گرافت با ماله اندازه مشت دست گچ برداشته و به دست دیگر میدهیم.
 3. اجرا: گچ را روی دیوار گذاشته و ماله را از پایین به بالا میکشیم. دقت شود که ماله حتما به صورت مورب نسبت به دیوار قرار گیرد. چون خط صاف تنها از خط کناری مال ایجاد میشود. لذا ماله را اصلا به حالت موازی با دیوار قرار ندهید.
 4. تکرار: مراحل بالا را تکرار میکنیم تا به ضخامت دلخواه گچ بر روی دیوار برسیم .

انواع ملات های گچی در ساختمان

گچ در شکل های متفاوتی مورد استفاده قرار میگیرد که عبارتند از:

دوغاب گچی : از جمله مواردی است کهکاربرد زیادی در ساختمان سازی دارد. مثلا در سقف های طاق ضربی با رختن دوغاب گچی روی آجر ها، برای تثبیت آجرها در جای خود استفاده میکنندو تهیه دوغاب گچی نکته خاصی ندارد جز آنکه از میزان آب بیشتری استفاده میشود.

ملات گچ : متداول ترین نوع استفاده میباشد که برای تهیه آن کافیست گچ و آب را به میزان لازم مخلوط کرده اجازه گیرش اولیه را بدیم و از آن در قسمت های مختلف ساختمان استفاده کنیم

ملات گچ و خاک: در زیر سفیدکاری های داخلی ساختمان استفاده میشود. افزودن خاک به گچ باعث کندترشدن گیرایی ،صرفه اقتصادی و چسبندگی بهتر به آجر میشود. با این حال همانطور که قبلا گفتیم باعث کاهش مقاومت گچ میشود.

ملات ماسه و گچ:مانند ملات گچ و خاک در صورت در دسترس نبودن خاک رس به عنوان فیلتر و پرکننده از ماسه ریز استفاده میشود.

ملات گچ کشته: این ملات نیز در سفیدکاری نهایی فضاهای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. برای ساخت این ملات ، باید توجه شود که حتما از گچ نرم یا بسیار ریز استفاده شود و در مرحله دوم نیز باید توجه داشت که گچ کشته پس از خشک شدن هم بسیار نرم است . لذا نباید یک لایه ضخیم از آن به کار برده شود . در برخی از کارها این نرمی گچ به حدی زیاد است که حتی با کشیدن دست روی آن ، دست سفید می شود.

گچ بری

اگرچه گچ کاری داخل ساختمان یا به اصطلاح سفیدکاری ، اهمیت فوق العاده ای دارد با این حال تا یک گچ بری مناسب در فضای داخلی ساختمان پیاده نشود ، هنر گچ کاری به چشم نمی آید . در گچ بری نیز باید دقت داشت که از بهترین و استاندارد ترین وسایل و ابزارهای لازم استفاده شود ، چرا که کل زیبایی کار گچ کاری ، در همین مورد تجلی می یابد . این وسایل عبارتند از :

 1. دم بر
 2. نقاله
 3. بومخوار
 4. کاردک

برای انجام گچ بری راه های مختفی وجود دارد ، آسان ترین و ساده ترین راه این است که نقش های حرفه ای گچ بری از قبل با قالب زده شود و در محل با خمیر گچ چسبانده شود . این روش کیفیت نسبتا خوبی نیز دارد .

راه دیگر نیز این است که ابتدا خمیر گچ به صورت کلی پیاده شود و سپس به کمک ابزارهای بالا ، نقش روی گچ بری پیاده شود . این راه به مراتب سخت تر از راه دیگر است چرا که گچ بر باید در محل کار را انجام دهد .