نصب و تعمیر پکیج و آبگرمکن

آبرگرمکن چیست ؟

آبگرمکن وظیفه تولید آب گرم مصرفی یعنی آب گرم مورد نیاز شستشو  و حمام و شستن ظرفها و … را دارد. کارکرد آن به این صورت است که آب سرد وارد آب گرم کن میشود  و با عبور از کویل های مسی داخل آن و با حرارتی که به واسطه این کویل ها از شعله آبگرمکن دریافت میکند ، گرم میشود. این آب گرم وارد لوله کشی آب گرم ساختمان شده و ما از آن استفاده میکنیم.

انواع آبگرمکن

 1. آبگرمکن مستقیم : نفتی ، گازی ، الکتریکی (منبع انرژی، داخل آن تعبیه شده است.)
 2. آبگرمکن غیر مستقیم : دوجداره ، کویلی ، آبگرمکن خورشیدی(نبع انرژی در جای دیگری قرار دارد. مانند آبگرمکن هایی که منبع تولید انرژی آن ها در موتورخانه ها قرار دارد.)

نکات ایمنی در مورد آبگرمکن ها

 • لازم است هر ۳ ماه یک بار شیر های فشار شکن یا سوپاپ اطمینان را به صورت دستی فعال نموده تا رسوبات موجود در مسیر برطرف شده و از صحت عمل آن مطمئن شویم.
 •  از سلامت ترموکوپل و سیستم حرارتی مطمئن شوید. برای این منظور باید درجه آبگرمکن را به شماره بالا برده در صورت استارت شدن مشخص است که سیستم سالم است و با انجام عمل عکس باید سیستم قطع گردد.
 •  کلیه ی دیگ های بخار منبع آبگرمکن و منبع پکیج باید مجهز به شیر های خودکار یک طرفه باشند. تا ورود آب به مخزن امکان پذیر بوده و خروج آب امکان پذیر نباشد.
 •  تمامی نکات ایمنی و استاندارد ملی برای لوازم گاز سوز باید در خصوص آبگرمکن رعایت شود.

پکیج چیست ؟

پکیج ،یک موتورخانه کامل با بالاترين بازدهی و کیفیت و با کمترين مصرف انرژی و فضا می باشد.بدلیل استفاده استانداردهای مطلق اروپایی و تامین گرمایش با آب گرم و رادیاتور ،خطر پذیری ساختمان توسط بخاری و آبگرمکن را به صفر رسانده و هیچ نیازی به آبگرمکن و بخاری در ساختمان نیست و این اصلی ترین تفاوت پکیج و آبگرمکن می باشد.

پکیج دارای 2 وظیفه اصلی میباشد که عبارتند از :

 1. گرم کردن آب مصرفی: دقیقا کاریست که آبگرمکن انجامم میدهد و تفاوتی ندارند.
 2. گرم کردن فضای ساختمان : همان نقشی که بخاری در ساختمان های دیگر انجام میدهد.

در واقع پکیج ترکیبی از آبگرمکن و بخاری میباشد. پکیج 2 مدار برای عبور آب دارد. از یکی برای گرم کردن آب مصرفی استفاده میشود و مدار دیگر آب سرد ورودی را گرم کرده و دمای آن را بالا میبرد و به سمت رادیاتورها هدایت میکند. گردش آب گرم در رادیاتور فضا را گرم کرده و البته به مرور آب سرد میشود و دوباره به مدار پکیج برمیگردد.

انواع پکیج دیواری و زمینی

پکیج های گرمایشی براساس نوع سوخت به 4 دسته تقسیم میشوند :

 1. پکیج گازی (دیواری و زمینی بدون صدا)
 2. پکیج گازوئیلی (زمینی با امکان نصب در موتورخانه یا انباری بیرون از واحد مسکونی)
 3. پکیج دوگانه سوز (زمینی با امکان نصب در موتورخانه یا انباری بیرون از واحد مسکونی)
 4. پکیج برقی (دیواری و زمینی با قابلیت بی صدا بودن)

پکیج پس از استفاده طولانی مدت احتیاج به تعمیرات و بازبینی دارد، همچنین اگر از دستگاه به طور مناسب استفاده نشود و یا سرویس آن به تعویق افتد، دستگاه زودتر از موعد معمول خراب شده و عیب و ایرادات آن بروز پیدا می کند و باید آن را تعمیر کرد. برای جلوگیری از صرف هزینه های تعمیر پکیج، سرویس آن را به موقع و صحیح انجام دهید.

خرابی های پکیج به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند:

 1. خرابی هایی که منجر به خاموش شدن پکیج می شود. (اصطلاحاً دستگاه قفل می شود)
 2. خرابی که باید دستگاه ریست شده و مجددا خاموش و روشن شود.
 3. خرابی هایی که در صورت بروز هنوز دستگاه به کار خود ادامه می دهد.

انواع سفارش سرویس پکیج

سفارش سرویس و تعمیر پکیج های دیواری شامل موارد زیر است:

 • هواگیری پکیج
 • شستشوی پکیج
 • اسید شویی پکیج
 • گرم نشدن آب پکیج
 • عیب یابی کد خطای پکیج