نصب و تعمیر پمپ فشار آب

برخی از ساختمان های چند طبقه با افت فشار آب در طبقات بالایی ، نرسیدن آب گرم موتور خانه به طبقات بالا مواجه میشوند. نرسیدن آب گرم به طبقات بالا باعث میشود رادیاتورها و لوله ها فاقد آب گرم باشد و تایم زیادی آب باز باشد تا گرم شود و باعث هدر رفتن آب میشود. اهالی ساختمان برای حل مشکل تصمیم به نصب پمپ فشار در تاسیسات ساختمان میگرند.

پمپ های خانگی برای یکسان سازی فشار آب در تمامی واحد های ساختمان و افزایش فشار آب در طبقات استفاده میشودند که عوامل متعددی درنوع و هزینه پمپ آب تاثیر میگذارد که میتوان مهمترین آنها را بصورت زیر نام برد.

متراژ

اولین و مهمترین عامل در انتخاب نوع پمپ آب و اجرت و میزان کار برای نصب آن متراژ مجتمع یا واحدی است که پمپ به مدار لوله کشی آب آن اضافه می شود. متراژ ساختمان بر توان پمپ اثر می‌گذارد و در نهایت هزینه نهایی نصب و راه اندازی آن را تعیین می‌کند.

تعداد طبقات و واحدها

نکته بعدی که توسط متخصصین تاسیسات در مورد نصب پمپ های فشار آب مورد توجه قرارمی گیرد تعداد واحدهایی است که در مدار قرارمی گیرند. نوع لوله کشی ساختمان که با توجه به تعداد طبقات انتخاب می شود نیز مستقیما بر شکل کار اثرمی گذارد. هر چه تعداد واحدها و طبقات بیشتر باشد و ساختمان بلندتر، نیاز به نصب پمپی با توان بالاتر وجود دارد.

تعداد شیرهای آب

میزان آب مصرفی و تعداد شیرهای آب ساختمان در مرحله انتخاب پمپ موثر بوده و در نتیجه بر میزان اجرت نصب و تعمیر هم اثرگذار است. هر چه ساکنین ساختمان پر مصرف تر باشند مشکل کمبود فشار آب در طبقات بالایی یا سایر واحدها محسوس‌تر خواهد بود. بنابراین صرفه جویی در مصرف آب توسط هر خانوار هم در کنار نصب پمپ فشار می‌تواند راه حل موثری برای بهینه سازی فشار آب واحدهای متعدد یک ساختمان بکند.

آبیاری فضای سبز

مجتمع‌های مسکونی و تجاری بزرگ که دارای فضای سبز و باغچه‌ هستند ، معمولا از آب چاهی که به منظور آبیاری فضای سبز در تاسیسات ساختمان در نظرگرفته‌شده است، استفاده می‌کنند. نصب پمپ روی این چاه‌ها برای رساندن آب به شیر‌ آب حیاط ضرورت دارد. البته در زمان راه اندازی چاه، پمپ آب بر روی آن نصب می‌شود اما در برخی مواقع به دلیل نبود قطعات مورد نیاز برای تعمیر پمپ قبلی یا گذشت زمان بسیار و فرسوده شدن پمپ، نیاز به تعویض و نصب یک پمپ جدید وجود دارد.