نصب دزدگیر ساختمان

در دنیای امروز تامین امنیت در خانه و حریم خصوصی افراد از اهمیت ویژه ای برخوردار است . از این رو ساکنین همیشه برای تامین امنیت تجهیزاتی با کیفیت بالا نصب می کنند. نصب دزدگیر در امکان مسکونی و ادارات و سازمان ها و فروشگا ها از موارد حفظ ایمنی فضا میباشد. با پیشرفت تکنولوژی انواع دزدگیر های که ساخته میشوند تقریبا عملکرد یکسانی دارند و تفاوت آنها در سنسورهای بکار رفته در آنهاست.برخی از سنسورها نسبت به حرکت حساس هستند و برخی دیگر در برابر صدا، نور، ضربه و حرکت واکنش نشان می دهند. دزدگیرهای مدرنی که در منازل نصب می شوند دارای امکاناتی نظیر سنسورهای حساس به حریق، کنترل از راه دور، قفل های خودکار و دوربین های امنیتی هستند و آسایش و امنیت را ببیش از گذشته برای ساکنین به ارمغان می آورند.

سیستم امنیت دزدگیر از تجهیزات الکتریکی باسیم و بی سیم تشکیل شده است. و نقش یک هشدار دهنده را ایفا میکند به این صورت که  با تحریک سنسورها ، فرمان هشدار به سیستم ارسال میشود و با به صدا در آمدن آژیر ساکنین  محل را از ورود افراد ناشناس مطلع مینماید. برخی از آنها سیستم اطفا حریق دارند و یا میتوانند به دوربین مدار یسته وصل شوند و ورود و خروج افراد مشکوک را کنترل نمایند. مهمترین قسمت دزدگیر ها حسگر آن است که نقشی اساسی داشته وهر گونه اقدام مشکوکی را شناسایی میکند.

سنسورهایی که در دوربین های امروزی به کار برده شده اند عملکردهای متفاوتی دارند و با توجه به نیاز ساختمان طراحی شده اند. آنها در انواع ردیاب های حرکتی، ریزموج، اولتراسونیک، فروصوت، مادون قرمز، شکستن شیشه، دود و سوئیچ های آب بندی شده ساخته می شوند.

انواع سنسور دزدگیر ساختمان

سنسور شکستن شیشه

این سنسورها برای حفاظت از بیرون ساختمان و مخصوصا قسمت های ورودی استفاده میشود  و روی شکستن شیشه حساس است. این سنسور در نزدیکی شیشه نصب شده و با شکستن شیشه ، فرکانس امواج آن را دریافت کرده و آژیر به صدا در میآید.

سنسور دود و حرارت

رلیج ترین نوع سنسوری که در ساختمان ها استفاده میشود سنسور حساس به دود و حرارت بوده که تمام وقت فعال هستند. آنها روش های مختلفی برای شناسایی دود و آتش به کار می برند. مدرن ترین سنسوری که در بازار وجود دارد، سنسور فوتوالکتریک است. نور در خط مستقیم حرکت می کند. به دلیل وجود یک منبع نور حساس به نور در داخل سنسور، به محض ورود دود به محفظه سنسور، نور پراکنده شده و سنسور سیستم را به صدا در می آورد. یکی از مزایای این سنسورها تشخیص دود قبل از آتش سوزی شدید است.

سنسور مادون قرمز

از پرکاربردترین حسگرها در اماکن کوچک ردیاب های مادون قرمز میباشند. این حسگرها خود انرژی یا اشعه تولید نمی کنند بلکه حرارت اشیاء را دریافت کرده و فعال می شوند. عملکرد آنها بر اساس تغییر دما در محلی که نصب شده اند می باشد و از قدرت تشخیص حرکتی برخوردار نمی باشند. اگر یک فرد ناشناس از مقابل این ردیاب ها عبور کند، دمایی که سنسور دریافت می کند از دمای محیط به دمای فرد تغییر کرده، در نتیجه این تغییر سریع دما توسط سنسور مادون قرمز حس شده و دزدگیر به صدا در می آید. این سنسورها قابل نصب بر روی سقف یا دیوار می باشند و محدوده دید آنها متفاوت است. قیمت حسگرهاهای مادون قرمز مناسب است و می توان از کارایی آنها مطمعن بود. این حسگرها علاوه بر اینکه بر مدار دزدگیر نصب می شوند باید از یک منبع تغذیه نیز استفاده کنند.

سنسور فروصوت

این سنسور ها امواجی با فرکانس کمتر از 20 هرتز که با گوش انسان قابل شنیدن نیست را دریافت میکنند. امواجی مثل زلزله ، صدای باز کردن در و پنجره ، لرزش ای خفیف شیشه و … از این دست هستند . از اجزایی نظیر فیلتر فرکانس، آنالیزگر سیگنال های ورودی، سنسور مادون قرمز در میکروفن و مبدل امواج آنالوگ به دیجیتال تشکیل شده اند. اگر فرد ناشناسی بخواهد درب یا پنجره ساختمان را با صدای آرام و بدون سر و صدا باز کند، امواج فراصوت ایجاد شده توسط سنسورها شناسایی می شوند و دزدگیر به صدا در می آید.

سنسور مایکروویو

ارسال موج ها ریز و ماکروویووی بر عهده این سنسور میباشد.اگر کاهشی در شدت پرتو ایجاد شود، سیستم آن را ثبت می نماید. زمانی هشدار سیستم امنیتی فعال می شود که در انرژی امواجی که دریافت می گردد، تغییر ایجاد شود. سنسورهای مایکروویو در فضای داخل و خارج از ساختمان قابل نصب هستند.

سوئیچ ها آب بندی شده

پر طرفدارترین سنسوری که به صورت بیسیم و با سیم مورد استفاده قرار میگیرد ، این سنسور است . یک سوئیچ رشته ای رسانا در این حسگرها قرار گرفته که عملکرد آن وابسته به میدان مغناطیسی می باشد. این حسگر دو قطعه ای است و اگر سوئیچ رشته ای به قطعه دوم که آهنربا دارد نزدیک یا دور شود، باز و بسته می شوند.

سنسور حرکتی

سنسورهای حرکتی یک جزء ضروری در سیستم های امنیتی هستند و قابلیت پوشش فضاهای بزرگ و گسترده را دارا می باشند. این سنسورها از سیستم های ارتعاشی، مادون قرمز و … برای تشخیص حرکت استفاده می کنند. گاهی اوقات از تکنولوژی دوگانه به منظور پرهیز از ایجاد هشدارهای کاذب استفاده می شود. این سیستم ها دو یا چند عملکرد را با هم ترکیب می کنند و کارایی را بالا می برند.

سنسور اولتراسونیک

سنسوری که براساس فانون دوپلر عمل میکند . حرکت جسم از مقابل سنسور منجر به تغییر فرکانس ارسالی از سنسور شده و حالت هشدار فعال میشود. یکسری امواج توسط سنسور در منطقه تحت پوشش منتشر میشود که به وسیله سطوح منعکس شده و توسط گیرنده دریافت میشود. در منطقه تحت پوشش همیشه میزان انرژی که ارسال و دریافت میشود مشخص استو در صورت عبور شی یا شخص در این منطقه دزدگیر فعال میشود.

سنسور بی سیم ، باسیم و هیبریدی

سیگنال هایی که از سنسورها خارج می شوند از طریق سیم یا بدون آن به واحد کنترل می رسند.

مزایاو معایب حسگرهای بدون سیم

  • به منبع تغذیه بیرونی نیاز ندارند
  • قابل انتقال به مکان دیگرند
  • از باتری های آن باید به خوبی محافظت شود تا در عملکرد آن با اختلال مواجه نشویم
  • دارای قیمتی ارزانتر نسبت با سایر حسگر ها

مزایا و معایب حسگر های باسیم

  • به منبع تغذیه بیرونی نیاز دارند
  • در صورت قطع سیم دزدگیر غیر فعال میشود
  • در صورت سیم کشی درست نمیتوان آنها را تخریب یا هک نمود.
  • حسگر های مادون قرمز و دود از این نوعند

سیستم های هیبریدی

از ترکیب دو سیستم باسیم و بیسیم ، سیستم هیبریدی بوجود می آید.برقراری ارتباط بین قسمت های مختلف دزدگیر هیبریدی به شکل بیسیم صورت می گیرد اما ارتباط این دزدگیر با منبع تغذیه توسط سیم انجام می شود. در سیستم های هیبریدی باتری ها هیچ گاه خالی نمی شوند و امکان از کار افتادن سیستم وجود ندارد.

اجزای مختلف دزدگیر

بلندگوی قوی
قفل امنیتی درب
ریموت کنترل از راه دور
سنسورهای تشخیص دود، ضربه، حرکت، حرارت و صوت
پنل تصویری
سنسور باز و بسته کردن درب
باتری به عنوان منبع تغذیه هنگام قطع برق
اتصالات داخلی
صفحه کلید
واحد کنترل
تجهیزات هشدار دهنده