نصب آنتن دیجیتال

نصب آنتن دیجیتال یا آنتن مرکزی در ساختمان ها با تعداد واحد ها یا مشترکین زیاد ، برای دریافت سیگنال تلویزیون استفاده میشود. در مجتمع ها ی مسکونی چندین واحدی یا بیمارستان ها و هتل ها ، تعداد زیاد واحد ها باعث میشود که سیم کشی مجزا برای هرواحد و یا اضافه نمودن آنتن جداگانه از نظر اقتصادی و کارآمدی  بصرفه نباشد .دلیل بسیار مهم دیگر تاثیر سیگنالی آنتن ها بر روی یکدیگر است که باعث پارازیت و ضعیف شدن کیفیت نهایی خواهدشد.

مزایای سیستم های آنتن مرکزی

1 . جلوگیری از نصب آنتن های متعدد بر روی پشت بام یا بالکن طبقات
2. تامین سیگنال با قدرت متناسب با واحد های هر یک از طبقات ساختمان و جلوگیری از ایجاد نویز
3. مقرون بصرفه بودن
4. تعمیر و نگهداری آسان
5. تامین تصاویر شبکه های مختلف با کیفیت یکسان
6. امکان ایجاد شبکه مختص تلویزیونی برای ساختمان

سیستم آنتن مرکزی را میتوان به دو بخش تقسیم نمود:

واحد گیرنده آنتن مرکزی

واحد گیرنده به طور معمول شامل آنتن یا دیش به منظور دریافت سیگنال های درخواستی و همچنین تجهیزاتی جهت تقویت ، تقسیم و یا حتی فیلتر کردن سیگنال ها می باشد . تقویت کننده آنتن ، بالن ، میکسر ، مدولاتور و تقویت کننده های اولیه از جمله تجهیزاتی هستند که در هنگام نصب آنتن مرکزی استفاده می شوند.

واحد توزیع آنتن مرکزی

واحد توزیع  شامل تجهیزاتی از قبیل تقویت کننده های خط ، تقسیم کننده های عبوری ، تقسیم کننده های انشعابی ، پریز های چند منظوره و شبکه ای از کابل ها میباشد و غالباً به شکل های زیر طراحی میشوند.

  •  ستاره
  •  درختی
  •  آبشاری
  •  درختی و ستاره

که متداول ترین روش برای طراحی یک سیستم توزیع ، روش درختی می باشد .

طراحی و اجرای آنتن مرکزی (دیجیتال)

البته همه چیز به سادگی جزئیات گفته شده نیست؛ و طراحی یک سیستم آنتن مرکزی که با کیفتی بالا و همیشگی به محل شما خدمت دهد، دارای پیچیدگی‌های مختلفی است. در نتیجه طراحی و اجرای یک سیستم باید توسط تیمی متخصص و نیروهای آموزش دیده انجام شود. قیمت آنتن مرکزی نیز به نسبت مناسب می باشد.

به عنوان مثال در طراحی یک سیستم آنتن مرکزی باید به سیگنال‌های مد نظر برای تعیین نوع آنتن و جهت یا جهت‌های توجه ویژه‌ای داشت. همچنین بسیار مهم است که میزان قدرت و کیفیت سیگنال در محل سنجیده شود؛ و با توجه به آن برای انتخاب و نصب تقوییت‌کننده سیگنال اقدام کرد. با توجه به این موارد قیمت آنتن مرکزی ها متفاوت است.