لوله کشی ساختمان

لوله کشی ساختمان به سه زیرگروه  لوله کشی آب، لوله کشی فاضلاب و لوله کشی گاز تقسیم میشود که هر کدام ز آنها نیاز مند دانش و تخصص جداگانه است.

لوله کشی ساختمان به طور کلی از نکات بسیار مهم است که باید کاملا حرفه ای و اصولی انجام گیرد. رعایت قوانین اصولی و استانداردهای لوله کشی بسیار مهم هستند. به طور مثال اگر در لوله کشی آب استاندارد ها به درستی رعایت نشود باعث کاهش فشار آب و یا بازدهی پایین شوفاژ میشود. و یا در لوله کشی فاضلاب اجرای غیر اصولی باعث ورورد بوی نامطبوع به فضای داخلی خانه میشود. در مورد لوله گاز نیز امکان نشت گاز و خطرات ناشی از انفجار بوجود میآید.

لوله کشی  آب

برای لوله کشی آب و جدا کردن آب سرد و گرم اولین نکته مهم رعایت استاندارد ها و شیوه اصولی کار است تا آب متناسب در ساختمان منتقل شده و دچار نشتی و ایراد نگردد. قبل تز هر چیز فشار و میزان مصرف آب را باید مشخص نمود تا براساس آن جنس ، وزن و اندازه لوله ها تعیین و به تناسب آن سیستم لوله کشی طراحی شود.فشار آب شهری تاثیر عمده ای بر سیستم لوله کشی دارد . اگر فشار آب در لوله کم باشد ، برای حل مسئله افت فشار آب میتوان از روش های آبرسانی زیر استفاده نمود:

 1. توزیع آب در ساختمان با استفاده از مخزن تحت فشار
 2. توزیع آب در ساختمان با استفاده از بوستر پمپ
 3. توزیع آب در ساختمان با استفاده ازمخزن ثقلی

لوله کشی فاضلاب

لوله کشی فاضلاب از مهمترین و پر کاربردترین بخش های هر ساختمانی است ، به همین خاطر باید نکات و قوانین لوله کشی را رعایت کنید.برخی از این نکات عبارتند از:

 1. در لوله کشی فاضلاب  از اتصالات 45 درجه استفاده شود.
 2. لوله ها باید بوسیله بست های مخصوص مهار شوند.
 3. لوله ها باید با شیب مناسب و یکنواخت نصب و کارگذاری شوند. شیب بیش از حد باعث تخلیه سریع آب شده و مواد جامد و فضولات در لوله باقی میماندو باعث گرفتگی لوله میشوند. شیب کم باعث کاهش و یا حتی قطع جریان فاضلاب  میشود و با عث مسدود شدن لوله میگردد. شیب مناسب لوله کشی فاضلاب بین 0 تا 5 درصد است. مناسب‌ترین نوع فاضلاب و طول مسیر بین ۵ شیب در لوله کشی فاضلاب ساختمانها ۲ درصد است.
 4. باید لوله فاضلاب را تا حد امکان مستقیم و صاف نصب کرد و آنها را از زیر ساختمان عبور نداد. در صورتی که لوله فاضلاب از زیر ساختمان عبور کرده است باید آنها را با حداقل 15 سانتیمتر بتن ساده پوشش داد و در صورتی که لوله‌ها در فاصله یک متری از پی و دیوارها قرار دارند، باید تا سطح زیر پی آنها را با بتن پوشاند.
 5. دریچه بازدید باید قبل از اتصال لوله قائم به لوله افقی و در انتهای لوله افقی ، به طوری که در دسترس افراد باشد نصب گردد.
 6. در مرحله آخر تمامی مسیر لوله کشی برای اطمینان از عدم نشتی باید تست شود. این آزمایش را میوان با دود و هوای فشرده و آب انجام داد. رایجترین گزینه آب میباشد.
 7. روش آزمایش لوله کشی فاضلاب

 8. روش کار به این صورت است که تمام دهانه‌های باز را توسط توپی لوله فاضلاب می‌بندیم و آب را وارد لوله‌های فاضلاب میکنیم تا کاملاً از آب پر شوند. محلهای اتصال را با دقت بررسی کرده و در صورت وجود نشتی به رفع آن می‌پردازیم و آزمایش را مجدداً تکرار کرد. در صورت مرتفع بودن ساختمان باید آزمایش لوله‌ها را در چند مرحله انجام داد، زیرا فشار ستون آب آزمایشی در طبقات پایین زیاد می‌شود. در مورد این ساختمانها آزمایش را قسمت به قسمت انجام میدهیم. یعنی آزمایش هر طبقه جداگانه انجام می‌شود.

لوله کشی گاز

در اجرای ساختمان مسکونی پس از پایان دیوار چینی  و قبل از شروع گچ و خاک، باید اقدام به تشکیل پرونده جهت لوله کشی گاز نمود.
مراحل لوله کشی گاز به قرار زیر است:

1.تشکیل پرونده در سازمان نظام مهندسی و تعیین ناظر.

2.انتخاب پیمانکار (مجری) لوله کشی گاز.

3.پایان عملیات لوله کشی.

4.تأیید مهندس ناظر.

5.نصب علم و کنتور گاز (خانگی یا تجاری).