ساخت و اجرای سقف کاذب

سقف کاذب از عناصر معماری داخلی است که دو کار انجام میدهد. هم عایق هدرفت انرژی یا عایق صوتی است هم برای تنوع در نورپردازی و و یا قرار دادن تجهیزات امنیتی و صوتی کاربرد دارد. زیبایی و تنوعی  در دکوراسیون داخلی ،باعث استفاده بیشتر در فضا های مسکونی و تجاری شده است.  سقف کاذب در مراحل پایانی کار ساخت بنا و یا بازسازی بنا اضافه میشود و محل عبور المان های تاسیساتی و الکتریکی ساختمان نیز هست.

انواع سقف کاذب

از انواع سقف کاذب موجود در بازار میتوان به سقف کاذب گچی ،چوبی و فلزات رنگی،پی وی سی،شیشه ای و آهنی ،آلومینیومی ،کامپوزیت اشاره نمود.

سقف کاذب کناف

کناف نامی برگرفته از برند بنیانگذارش(knauf  تاسیس 1932) میباشد که در سالهای اخیر از رایج ترین نوع سقف های کاذب بوده است. کناف از یک بستر یا زیرساخت فلزی گالوانیزه و روکش های به صورت صفحات عمدتا گچی و گاهی سیمانی ساخته شده است. صفحات روکش با پیچ به زیرساخت فلزی بسته میشوند.اسکلت با بتن پر شده و سطح یکدستی میدهد. محبوبیت کناف علاوه بر سبکی ، قابلیت نقاشی و رنگ آمیزی آن با توجه به نظر مشتری میباشد. و یا روی آن گچ بری های پیچیده کار کرد. حتی میتوان بجای دیوار هم به عنوان دیوار کاذب استفاده کرد که 10 تا 15 برابر سبک تر از دیوارهای سنتی است و کلی کارهای دکوراتیو میتوان انجام داد.

سقف کاذب رابیتز و اندود

از سنتی ترین روش های مخفی کردن سیم کشی ها و کانال های کولر میباشد. یک شبکه مفتولی آرماتوربندی کار و روکش گچی روکار این نوع سقف کاذب را تشکیل‌می‌دهند.

سقف کاذب چوبی

این نوع سقف در دو مرحله ساخته و نصب میشود.در مرحله اول یک چهارچوب چوبی بر روی اسکلتی از فولاد و یا چهارتراش به عنوان بسترکار یا قاب نصب میشودو در مرحله بعد صفحات و تخته های چوب که معمولا از نوع درختان نراد یا چوب روس به عنوان رویه نهایی نصب میشوند.

سقف کاذب آلومینیومی یا ترکیبی

این سقف از ارزان ترین و پرکاربردترین سقف های کاذب است که در فضاهای تجاری یا کارگاهی بیشتر استفاده میشود. بستر و اسکلت بندی آلومینیومی را صفحاتی از جنس شیشه ، پلکسی گلس ، و یا پلاستیک همراهی میکند  نصب سریع و آسان این سقف کاذب و هزینه به صرفه آن از دیگر دلایل کاربرد زیاد این سقف‌ها هستند. البته همانطور که چوب یکی از قدیمی‌ترین و در خیلی از کشورهای جزو محبوب‌ترین مصالح ساختمانی محسوب می‌شود، در تزئینات سقف کاذب با چوب هم می‌شود کارهایی کرد که هم به زیبایی کمک کند و هم با کارکردهای عملی مثل آکوستیک کردن سقف به ارزش فضا افزود.