بازسازی ساختمان

بازسازی و نو سازی ساختمان یکی از شاخه های هنر معماری میباشد که مفهومی دیرینه دارد . تمامی ساختمان ها به مرور زمان استقامت و کیفیت خود را از دست میدهند، گاهی جذابیت خود را از دست داده و کسل کننده میشوند و گاهی ضعف در ساخت و ساز و کیفیت پایین آن باعث یک ساختمان قبل از طی عمر مفید خود فرسوده شود. پس برای حفظ و نگهداری ساختمان باید اقداماتی صورت گیرد که به نوسازی و بازسازی تقسیم میشود.

بازسازی ساختمان

بازسازی به اقدامات اساسی و کلی که در خانه هایی با قدمت بیشتر برای افزایش پایداری و تداوم آنها انجام میگیرد و با تخریب همراه است ، گفته میشود. اما به فعالیت هایی که برای ایجاد تغییراتی جزیی در نمای داخلی ساختمان مانند تغییراتی در دیوار و کف و آشپزخانه و یا استفاده از گچ بری های زیبا واجرای سقف کاذب و نورپردازی و… انجام میگیرد، نوسازی می گویند.

همه ما حس نوستالژیکی که در خانه های قدیمی وجود دارد را دوست داریم ، اما افرادی که در این خانه ها زندگی میکنند، با مشکلات بیشماری دست و پنجه نرم میکنند  و برای رفع این مشکلات و حفظ استقامت و کیفیت وامنیت نیاز به انجام تعمیرات اساسی و پایه ای دارند. البته این نکته قابل ذکر است که تعمیرات و نگهداری ساختمان از لحاظ هزینه ای به صرفه تر از تخریب و ساخت بنای جدید است.

بازسازی ساختمان در ایران

در ایران با توجه به سیل عظیم ساخت و ساز در سال های اخیر ، نیاز به بازسازی و یا نوسازی بیشتر احساس میشود که البته انتخاب آن بعد از مشاوره و تکمیل اطلاعات بر عهده صاحب خانه میباشد که با توجه به شرایط خود و انتظاری که دارد ،حال آنکه بخواهد برای مدت طولانی در خانه اقامت داشته باشد و یا نه برای فروش و یا اجاره بخواهد استفاده کند ، میزان هزینه ای که برای این کار درنظر دارد و …. تصمیم نهایی را اتخاذ کند.